TYGŘÍ LETKA - Letecké muzeum Korea-Merkur

Přejít na obsah
TYGŘÍ LETKA
Nejdříve si jen připomeňme co je to ona pověstná "Tygří letka". Zjednodušeně řečeno, jedná se o letku do které jsou zařazování ti skutečně nejlepší piloti, kteří musí své úkoly zvládat doslova precizně. A jaká je historie "Tygrů"? Historie Tygří letky začíná na počátku druhé světové války. Tehdy v Číně pod vedením Claire Lee Chennaulta operovala hrstka dobrovolníků z Ameriky, která dokázala Japoncům zle zatápět. Při minimálních ztrátách sestřelili Létající tygři stovky japonských letadel, a i když se vstupem USA do války tato jednotka v podstatě zanikla, její odkaz se uchoval až do současnosti. K Tygrům se hrdě hlásí mnoho pilotů z členských států NATO, kteří se každoročně scházejí ke společnému cvičení.

Tygří letky se od založení slétávají každý rok, aby společně procvičily nové způsoby leteckého boje, vyměnily si zkušenosti či otestovaly stroje svých kolegů. V současnosti má Asociace tygřích letek 23 řádných členů, mezi něž se řadí 221. náměšťská tygří letka a 211. čáslavská taktická letka.

Asociace tygřích letek NATO:

  • Čáslavská 211. taktická letka se stala plnohodnotným členem tygří asociace v roce 2010 a ve stejném roce vyhrála Silver Tiger Trophy. V letech 2013 a 2017 se čáslavská tygří letka umístila na druhém místě v soutěži o nejlepší kamufláž.
  • Náměšťská 221. vrtulníková letka se stala plnohodnotným členem tygří asociace v roce 2002 a ve stejném roce vyhrála Silver Tiger Trophy, která je tradičně udělována nejlepší jednotce na cvičení. V letech 2004, 2005 a 2016 náměšťská tygří letka zvítězila v soutěži o nejlepší kamufláž.

I 11. stíhací letecký pluk měl své "Tygry", ale v důsledku zrušení tohoto útvaru se letka nestihla dostat do podvědomí širší veřejnosti. V Tygří letce byli zařazení například tito piloti (zleva):

1) Petr Chamrád
2) Josef Hlava
3) Zbyněk Lomička
4) Jiří Šablatura
5) Vladimír Basák
6) Igor Smékal
7) Jiří Mach
8) Vladimír Boháč
a další.
A tady je máme:
Tygří letka
Návrat na obsah