ROYAL AIR FORCE - Letecké muzeum Korea-Merkur

Přejít na obsah
ROYAL AIR FORCE
Přímo u vstupu na vás dýchne atmosféra 2. světové války, tento prostor jsme věnovali vzpomínce pilotům a leteckému personálu, kteří za naši svobodu bojovali v RAF (Royal Air Force) z Velké Británie odkud vedli boje proti fašistickému Německu po celé Evropě. Tato expozice je velmi cenná neboť obsahuje originální artefakty těchto válečných letců, které můžete spatřit pouze zde. Máte možnost zde shlédnout i cenné trofeje z období třicátých let, které získali tehdejší vojenští piloti na různých odborných soutěžích.

Ve stejném prostoru je trvalá výstava modelů celé řady letadel spřízněných modelářů. Najdete zde modely jak z období 1. světové války, 2. světové války tak i z nedávné minulosti. Prostě je na co se podívat a je důležité nezapomenout na hrdiny.

Tato místnost je využívána i na pořádané besedy s významnými osobnostmi, na akce s dětmi, u příležitosti slavnostních setkání, ...
RAFáci
RAFáci
RAFáci
VE KTERÝCH PERUTÍCH A NA JAKÝCH STROJÍCH NAŠE OSÁDKY LÉTALY?
68. NOČNÍ STÍHACÍ PERUŤ
Označení na trupu WM – (A až Z označující vždy konkrétní letoun a posádku).
Zpočátku byli Čechoslováci pouze v letce B (polovina perutě byla britská), ale ke konci války už byla celá peruť označována za Československou.Noční stíhací bitevník Bristol Beaufighter a následně byl ke konci války vyměněn za těžký stíhací a přepadový letoun De Haviland Mosquito.
Bristol Beaufighter
Bristol Beaufighter
De Havilland Mosquito
310. STÍHACÍ PERUŤ
Označení na trupu NN- (A až Z označující vždy konkrétní letoun a pilota)
Stíhací typ Hawker Hurricane na začátku války a od druhé poloviny do konce typ Supermarine Spitfire
Hawker Hurricane
Supermarine Spitfire
311. BOMBARDOVACÍ PERUŤ
Označení na trupu KX - (bombardéry Wellington v rámci Bomber Command RAF) a v druhé polovině války označení na trupu PP - (protiponorkové Liberatory v rámci Coastal Command RAF).
Noční střední bomardér Vickers Wellington a následně se posádky přeškolovaly na Bahamách na americké B-25 Mitchel (s těmi však nebojovali) a druhou polovinu války letci sloužili na amerických B-24 Consolidated Liberator.
Vickers Wellington
Consolidated Liberator
312. STÍHACÍ PERUŤ
Označení na trupu DU – (A až Z označující vždy konkrétní letoun a pilota)
Stíhací typ Hawker Hurricane na začátku války a od druhé poloviny do konce typ Supermarine Spitfire
Hawker Hurricane
Supermarine Spitfire
313. STÍHACÍ PERUŤ
Označení na trupu RY – (A až Z onzačující vždy konktrétní letoun a pilota)
Tato naše peruť byla nejmladší, takže piloti 313-tky již na Hurricanech nelétali – používali pouze Spitfiry různých verzí.
Supermarine Spitfire
Supermarine Spitfre
Zdroj: Václav Šorel a kolektiv, "Češi a Slováci v oblacích"
Návrat na obsah