06.04.2024 Setkání pilotů a techniků - Letecké muzeum Korea-Merkur

Přejít na obsah
Název webu
Tak jako každý rok i letos jsme dlouze rozebírali, čím zahájit, čím se pochlubit, ... a najednou to přišlo skoro samo. Frankie získal informaci, že by za nějakých dostupných podmínek byla k mání "PeCKa" (Pilotní Cvičná Kabina MiG 29), no to by bylo fajn, pak Frakiemu došlo, že právě uplynulo významných 35 let od zavedení letounu MiG 29 do výzbroje naší armády a zároveň 30 let od jejich vyřazení. Že by náhoda? Ne, to byla prostě historie.
Kromě toho se k nám dostala nabídka na artefakty z havarovaného letounu Lockhead YF-12A Interceptor, který je držitelem několika světových rekordů a který byl předchůdcem špionážního letounu SR 71.
A bylo co dělat, uvolnit potřebný prostor, vše sladit do harmonogramu, nainstalovat v muzeu, ... a připravit k prohlídkám pro zájemce.
Vše jsme stihli v termínu
05. 04. 2024 Pytlákova poslední noční kontrola než akce vypukne:
06. 04. 2024 akce byla zahájena, sešlo dost příznivců na to, aby po skončení oficiální části byl dostatečný prostor na vyprávění. Vzpomínalo se na začátky s letouny MiG 29, na jejich výborné schopnosti i na jejich konec ve službě. Odezněly historky velmi úsměvné, no, jak jinak, na to špatné vždy zapomínáme a v paměti nám zůstávají jen veselé historky a v tento den tomu nebylo jinak. Velice zajímá diskuse proběhla při vzpomínkách na špionážní letoun SR 71, který se pohyboval podél naší hranice a právě piloti z 11. stíhacího pluku se zařadili mezi ty, kteří tento stroj dokázali dostihnout a dokonce zaměřit. Co kdyby ...
Směrovka
Směrovka
Lockheed YF-12 byl prototyp amerického záchytného stíhacího letounu, který byl testován americkým letectvem. YF-12 byl dvousedadlovým provedením tajného jednomístného průzkumného letounu Lockheed A-12, ze kterého vzešel dvoumístný průzkumný letoun Lockheed SR-71 Blackbird. YF-12 stanovil a udržoval rychlostní a výškové světové rekordy přesahující rychlost 2000 mph (3 200 km/h) a výšku 80 000 stop (později překonáno SR-71) a je dosud největším záchytným stíhacím letounem, pilotovaným lidskou posádkou.
Zdroj: Wikipedia
Pytlák si ještě stihl odskočit na výstavu našeho kamaráda Tomiho, který své umění vystavoval ve městě. Tedy Tomi  umíš!
A stále to není vše. Naše kolegyňka Martina si tentokrát odskočila kousek dál od muzea a reprezentovala, nejen nás, na akci "Alej Československých parašutistů", která vznikla jako vzpomínka na doby minulé ve Střížově u Třebíče.  I tato akce byla velmi pěkná a důstojná k uctění památky tří členů z paraskupiny BARIUM.
Tygří (kova) letka
PARTNEŘI A SPONZOŘI
Návrat na obsah